Ošetření kořenových kanálků
(endodontické ošetření)
Toto ošetření je nutné u zubů, u kterých kaz zasáhne až do dřeně nebo tam, kde dojde k odumření či otevření zubní dřeně například následkem úrazu. I při současném technologickém pokroku a použití operačního mikroskopu se vždy jedná o výkon riskantní, s početným množstvím selhání, který je nutno indikovat uvážlivě. V případě neúspěchu ošetření končí situace často ztrátou zubu i přes nemalou investici do pokusu o jeho záchranu. Na druhé straně je tento výkon nezbytnou podmínkou pro vybudování kvalitního základu pro budoucí úspěšnou rekonstrukci korunky a prevenci zánětlivých komplikací v budoucnu.
Z tohoto důvodu používáme pro opracování kořenových kanálků rotační nikltitanové nástroje umožňující ošetřit i zuby s nepříznivě tvarovanými kořeny, u nichž dříve takové ošetření bylo možné jen kompromisně a s menší úspěšností. Kořenové kanálky potom plníme speciální technikou vertikální kondenzace zajišťující dlouhodobý stabilní uzávěr kanálku před průnikem bakterií a před případným zánětem hrotu kořene ( lidově váčkem). Toto ošetření je velmi náročné na čas i přístrojové vybavení a patří proto k nákladným ošetřením, které ale dokáže zabránit zbytečným selháním zubů v budoucnu.
Úspěšnost ošetření , zejména při opakované revizi původně nekvalitně zaplněných kořenových kanálků, lze zvýšit využitím operačního mikroskopu Zeiss, prováděním výkonu izolací operačního pole kofferdamem či využitím speciálních výplňových hmot na bázi tzv. portlandských cementů MTA.