Služby Implantace Chirurgie zubní Zubní hygiena Články Ceník
Služby

Na našich pracovištích provádíme široký repertoár zubních výkonů počínaje preventivními výkony zubní hygieny (ad sekce zubní hygiena), přes komplexní sortiment výplní, parodontologické ošetření, precizní ošetření kořenových kanálků (endodontické ošetření), celokeramické korunky a můstky až po výkony zubní chirurgie (ad Chirurgie zubní). Léčba rovnátky je zajišťována po domluvě s externími kolegy na orthodontickém oddělení.

Preventivní prohlídky

articles: opg_1.jpg

 

Součástí prohlídky je jednak vlastní vyšetření zubů, sliznice a dásní u zubního lékaře a zhotovení celkového RTG nebo OPG snímku. Druhou část tvoří návštěva u zubní hygienistky a zhodnocení zubní hygieny na základě indexů. Na základě komplexu vyšetření je stanoven léčebný plán a časový a finanční návrh realizace případných léčebných zásahů.

 

 

Zubní výplně

 

U kazů, které příliš nezeslabují zubní korunku řešíme defekty zhotovením výplně neboli plomby. Zásadní pro dlouhodobou životnost plomb je dokonalé odstranění kazu, které provádíme zásadně v lokálním znecitlivění. Vlastní výběr materiálu závisí na mnoha faktorech: lokalizaci kazu, na jeho rozsahu , kvalitě zubní hygieny, kvalitě zubních tkání sousedících s budoucí výplní.

articles: plomby_1.jpg

V řadě případů považujeme za stále nepřekonané amalgámové výplně. Proti diskutované toxicitě se bráníme použitím kvalitních kapslových amalgámů, u nichž je zaručena dokonalá mechanická odolnost, dlouhodobá odolnost proti korozi a minimalizace uvolňování volné rtuti. Zásadní výhodou je nižší citlivost vůči opětovnému vzniku kazu v místech s nekvalitní sklovinou a při špatné hygieně.

 

 

articles: plomby_2.jpg

 

 

 

Bílé výplně ( tzv. kompozitní plomby) jsou jednoznačně určeny do předních zubů v rozsahu po špičáky a na boční plochy postranních zubů. V zadních úsecích na horních ploškách je možno zhotovit bílé výplně jen u menších kazů a jen v případě dokonalé, dlouhodobě dodržované a opakovaně kontrolované mezizubní hygieny.

 

 

Problémem jsou výplně u kazů mezizubních prostor, kde klasické bílé plomby často selhávají. V těchto případech zhotovujeme tzv. laminovanou ( sandwichovou) výplň. Výplň tvořenou na spodině materiálem dobře odolávajícím kazu (tzv. skloionomerním cementem) a navrch převrstvenou vlastní bílou výplní. Tyto výplně přes svou náročnost vyžadují pravidelné RTG kontroly a dokonalé zvládnutí práce s mezizubními kartáčky.

 

Ošetření kořenových kanálků ( endodontické ošetření)

articles: rtg_1.jpg

 

 

Toto ošetření je nutné u zubů, u kterých kaz zasáhne až do dřeně nebo tam, kde dojde k odumření zubu například následkem úrazu. Vždy se jedná o výkon riskantní s početným množstvím selhání, který je nutno indikovat uvážlivě. V případě neúspěchu ošetření končí situace často ztrátou zubu. Navíc je tento výkon jakýmsi vybudováním základů pro budoucí úspěšnou rekonstrukci korunkou.

Z tohoto důvodu používáme pro opracování kořenových kanálků rotační nikltitanové nástroje umožňující ošetřit i zuby s nepříznivě tvarovanými kořeny, u nichž dříve takové ošetření nebylo možné. Kořenové kanálky potom plníme speciální technikou vertikální kondenzace zajišťující dlouhodobý stabilní uzávěr kanálku před průnikem bakterií a před případným zánětem hrotu kořene ( lidově váčkem). Toto ošetření je velmi náročné na čas i přístrojové vybavení a patří proto k nákladným ošetřením, které ale dokáže zabránit zbytečným selháním zubů v budoucnu. Výkony jsou prováděny pod kontrolou operačního mikroskopu.

 

Korunky a můstky

 

articles: korunky_1.jpg

Korunky jsou používány při značných zeslabeních zubu, kde hrozí riziko nepříznivého rozlomení ( zejména také po ošetření kořenových kanálků). V naší ordinaci zhotovujeme celokeramické rekonstrukce frézované přístrojem CEREC přímo v zubní ordinaci (ad aktuality). Tyto korunky mají dokonalou mechanickou odolnost proti rozlomení, výbornou přesnost a dokonale imitují tvar i barvu zubu. Skenovací technika navíc umožňuje vyhnout se dříve nutným a nepříjemným otiskům. Navíc je možné po domluvě s pacientem přípravu i předání korunky provést bez čekání v jedné návštěvě.

 

articles: mustek_1.jpg

 

 

 

Můstky jsou náhrady překlenující mezeru po ztraceném zubu. Jejich nevýhodou je destrukce sousedních pahýlů, a proto pokud to je možné snažíme se nahradit ztracený zub spíše implantáty, které jsou ke zbylým zubům šetrnější. Můstky zhotovujeme buď celokeramické, nebo kovokeramické s frézovaným kovovým jádrem.

 

 

Snímací zubní náhrady

 

Zhotovujeme stabilní zubní náhrady jak celkové tak částečné. Při nevyhovujících podmínkách a nestabilitě protéz je možné vylepšit držení náhrad v ústech chirurgicky nebo zhotovením zubních implantátů. U částečných snímatelných náhrad se snažíme prodloužit životnost zbylých zubů použitím systému zásuvných spojů CEKA výrazně zvyšujícím stabilitu protéz.

 

articles: plomby_3.jpg

Dětská stomatologie

 

Tento obor je pevnou součástí našeho konceptu rodinné praxe.Kvalitní prevence a léčba v dětském věku je velmi vděčná a rozhoduje o budoucnosti zubů a vztahu dítěte k zubní péči i v dospělosti. Rodičům se snažíme vysvětlit principy zdravé výživy a  kvalitní péče o chrup jejich dětí praktickými nácviky u hygienistky. Naší maximální snahou je odstraněním příliš poškozených zubů a kvalitní léčbou kazů docílit vývoj zdravého stálého chrupu. U dětských výplní preferujeme pokud možno materiály zajišťující dobrou vazbu k zubní tkáni a dlouhodobou odolnost proti vzniku kazu. Jedná se většinou o kompozita nebo kompomerní výplně, tedy materiály uvolňující v léčebném množství ionty fluoridů chránící zubní tkáně. Často zhotovujeme plomby z barevných materiálů, což zlepšuje vztah dětí k zubnímu ošetření. Obecnou zásadou je opět provedení práce v místním znecitlivění.

Aktuality
COVID 19

Aktuální informace k problematice COVID 19

Zubní hygiena nově

Zubní hygiena z provozních důvodů pouze pro registrované pacienty.

Změna provozní doby

Změna úterní pracovní doby

CEREC - CERamic RECo...

Korunky bez otisku a laboratoře

Kontakt

ELZET DENTAL s.r.o.
MUDr. Libor Zdařil
Heydukova 508/11
37001 České Budějovice
IČO 28147391

email: elzet.dental[zavinac]seznam.cz

Ordinační doba

Provozní doba

(shodná s ordinační)

L.M.Pařízka

Po: 7.00-15.30
Út: 7.00-18.00
St: 7.00-15.30
Čt: 7.00-15.30
Pá: 7.00-15.30

telefon: 386460803